Kredyt hipoteczny na zakup działki

Kredyt hipoteczny na zakup działki to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej inwestorów. Przyczyna jest prosta, a jest nią potężny koszt zakupu mieszkania. Ceny mieszkań od kilku lat szybują nieustannie w górę.

W końcu doszło do sytuacji, w której taniej jest zakupić działkę na obrzeżach miasta i postawić dom, niż kupić mieszkanie. Kredyt hipoteczny na zakup działki ma ofertę podobną do zobowiązań na budowę domu, czy zakup mieszkania. Maksymalny okres kredytowania to 35 lat, a bank tak jak w przypadku innych kredytów, bierze pod uwagę zdolność kredytową osoby składającej wniosek.

Rodzaje działek finansowanych z kredytów

Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa określa jasno przeznaczenie każdego typu działki, jakie inwestycje są na niej możliwe oraz jakie wymagania musi spełnić inwestor w przypadku poszczególnych gruntów. Działki możemy podzielić na:

 • działki leśne — są zdecydowanie najmniej opłacalne. Ciężko je zagospodarować oraz sprzedać
 • działki siedliskowe — jest to rodzaj działek przeznaczonych do budowy budynków gospodarczych, ewentualnie domu, po załatwieniu wszystkich niezbędnych pozwoleń
 • działki inwestycyjne — przeznaczone są dla tak zwanych pozostałych usług, które mogą być uciążliwe dla otoczenia
 • działki rekreacyjne — przeznaczone pod budowę domków letniskowych
 • działki rolne — są przeznaczone pod uprawę
 • działki budowlane — najpopularniejszy rodzaj działek. Przeznaczone do budowy domów lub usług, które nie są uciążliwe dla otoczenia

Jaki jest dziś koszt zakupu działki budowlanej?

Kredyt hipoteczny na zakup działki i jego wysokość zależy od ceny gruntu. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, ile kosztuje działka budowlana. Ceny są zupełnie inne w zależności od regionu. Przykładowo w Lublinie działka oddalona od centrum miasta o 20 km, wielkości 10-15., to koszt od 50 tysięcy po 150 tysięcy. Działki na obrzeżach miasta w zależności od atrakcyjności i otoczenia to koszt od około 120 tysięcy do 250 tysięcy złotych, natomiast działki w Lublinie to już koszt od 200 tysięcy do nawet 400 tysięcy złotych.

Kredyt hipoteczny na zakup działki lepszy niż gotówkowy?

Działkę budowlaną i jej zakup można sfinansować, korzystając z kredytu hipotecznego lub kredytu gotówkowego. Wielu inwestorów zastanawia się na tym etapie, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze. I wielu inwestorów wybiera kredyt hipoteczny. Z prostej przyczyny. Kredyt hipoteczny na zakup działki po zestawieniu wszystkich kosztów i opłat okazuje się dużo tańszy niż kredyt gotówkowy.

Jakie warunki należy spełnić, by dostać kredyt hipoteczny na zakup działki?

Warunki, jakie musi spełnić osoba składająca wniosek, różnią się w zależności od wewnętrznej polotyki banku. Zazwyczaj jednak jest tak, że pokrywają się z wymogami stawianymi przy kredycie hipotecznym na zakup działki.
Jeżeli chcemy wziąć kredyt hipoteczny na zakup działki musimy spełnić wymagania przedstawione poniżej:

 • wiek kredytobiorcy — osoba składająca wniosek musi mieć skończone 18 lat i maksymalnie 70/80 lat w momencie spłacania ostatniej raty
 • stałe źródło dochodu
 • wysoka zdolność kredytowa
 • pozytywna historia kredytowa

Jaka dokumentacja jest wymagana do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny na zakup działki?

Zanim osoba chcąca sfinansować zakup gruntu, korzystając z kredytu, uda się do banku, powinna skompletować wszystkie niezbędne dokumenty, a są to:

 • dokumenty osobiste: dokument tożsamości i skrócony odpis aktu małżeństwa
 • dokumenty finansowe: zaświadczenie o zatrudnieniu, wyciąg z rachunku bankowego, zeznanie podatkowe za ubiegły rok
 • dokumenty dotyczące nieruchomości/działki: informacja o warunkach zabudowy, akt notarialny, który potwierdza własność
 • aktualny wypis z rejestru gruntów
 • odpis z Księgi Wieczystej
 • umowa przedwstępna wraz z ceną działki
 • dokument potwierdzający wpłatę wkładu własnego

Czy wkład własny jest wymagany podczas zakupu działki?

Jak się okazuje, zakup działki nie jest dla banku opłacalny. Grunt bowiem ciężko sprzedać i w zasadzie cokolwiek z nim zrobić. Właśnie dlatego większość banków wymaga wkładu własnego podczas zakupu działki na kredyt hipoteczny i to dużo większego niż w przypadku hipoteki na zakup mieszkania. Przeważnie wkład własny przy kredycie hipotecznym na zakup działki wynosi od 30 do 50% wartości gruntu.

Kredyty hipoteczne Lublin

Kredyty hipoteczne Lublin